تاریخچه آبنما

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 12 تير 1395 در ساعت 11 : 49 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تاریخچه آبنما : زمان پیدایش آبنما به هزاران سال قبل باز میگردد.در زمانهای دور بشر برای تامین آب مورد نیاز خود مجبور به رفتن به محل های تجمع آب و قنات های طبیعی و اطراف آبشارها و رودخانه های بود .در آن زمان آبنما ها بصورت طبیعی و حوضچه مانندی بودند.بعد از مدت زمانی کوتاه بشر راه هایی برای در دسترس بودن آبنما به محل زندگی خود کرد.و شروع به ساخت آبنما در محل زندگی خود کردند. ساخت آبنما رفته رفته گسترش پیدا کرد و در قصر ها و کاخ خا هم رواج یافت.

با توجه به اینکه بشر از آبنما طبیعی ایده هایی گرفتند آرام آرام به این فکر افتادند که فواره هایی( آبفشان ) در آن به کار برند و باعث جذابیت بیشتر آبنما شوند.آبنما در مدت کوتاهی تغییرات بسیار زیادی در آنها رخ داد و با مخازنی که در بالا تر از محل ساخت آبنما قرار میدادند آب را با فشار زیادی از طریق لوله هایی که به آبنما میرفت روانه میساختد و رفته رفته در داخل آبنما مجسمه هایی از دلاورران و اشکالی از جانوران در آبنما یافت شد که با زیبایی آب از داخل دهان آنها خارج میشد.با گذشت زمان آبنما ها در داخل اماکن مذهبی و مساجد ساخته شد و برای در دسترس بودن آب و پاک شدن مردم قبل از ورود به اماکن مقدس استفاده شد.بعد ازمدتی باغها با آبنما زیبایی تزیین شد و در میادین شهر ها تعداد زیادی آبنما با اشکال مختلف ساخته شد که زیبایی شهر را دو چندان میکرد.

آبنما

با گسترش  و رویکرد مردم به سمت آبنما مردم دیگر آبنما را صرفا برای تامین آب مورد نیاز خود استفاده نمیکردند و بیشتر جنبه تزیینی و برای زیبا کردن محدوده زندگی خود استفاده میکردند.با گذشت زمان آبنماهای مختلفی ساخته شد و برخی از آنها با مجسمه های خاص و با بوجود آمدن تکنولوژی استفاده از پمپ ها ی بسیار قدرتمند سبب شد که آبنما ها به  فواره های بسیار قدرتمند  که پرتاپ آب آنها به بیش از 40 متر میرسید و بعد از آن سازندگان آبنما بر این فکر افتادند که هنگام نمایش  آب موسیقی ملایمی همراه با قدرت آب پخش کنند. و آبنما موزیکال ( آبنما صوتی ) ساخته شد.رفته رفته آبنما شیشه ای و آبنما پرده ای و آبنما  آبشاری و آبنما  میدانی و.. مورد توجه و ساخت قرار گرفت که بسیار زیبا هستند.که حتی  برای زیبا سازی اماکن کوچک هم  قابل استفاده میباشد.آب از ابتدا نماد آرامش بشر بوده و وجود آن در زندگی و دیدن همیشگی آن بسیار باعث جلای روح و آرامش انسان میشود.آبنما بسیار زیادی را امروزه در اماکن تفریحی ورزشی پارک ها و باغ ها حتی در هتل ها و مراکز درمانی میتوایم مشاهده کنیم.

امروزه آبنما با طرح ها و ویژگی های خاصی ساخته میشوند از جمله :

آبنما شیشه ای, آبنما موزیکال ( آبنما صوتی ) , آبنما پرده ای , آبنما میدانی , آبنما دیواری ,آبنما سنگی , آبنما تصویری , آبنما صخره ای , آبنما خانگی , آبنما باغی  , آبنما متنی , آبنما نوشتاری , آبنما فیبر نوری , آبنما حبابی , آبنما مه پاش و...

در مقالات بعدی شما را انواع آبنما و توضیحاتی مفید در رابطه با تاریخچه آبنما آشنا خواهیم کرد.

 

 

 آبنما ـــ تاریخچه آبنما  ـــ قدمت آبنما ــــ روش پیدایش آبنما ـــ آبنما چیست ؟ ـــ آبنما در قرون وسطی ـــ آبنما در کاخ ها ـــ آبنما در گذشته های دور ـــ آب نما ـــ دلیل استفاده از آبنما ـــ آبنما طبیعی ـــ زمان پیدایش آبنما ـــ آبنما در اماکن مذهبی ـــ آبنما در مراکز تفریحی ـــ انواع آبنما 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :