آبنما باغی

آبنما باغی : در لاتین آبنما  fontisa  نوشته میشود .آبنما در معماری  به یک حوضچه ای  پر ازآب اطلاق میشود(در گذشته حوضچه ها به آب رودخانه یا قنات ها متصل بودند و مردم آب مورد نیاز خود را در آن تامین میکردند) که برای تزیین و زیبایی آن ممکن است فواره هایی برای پرتاب آب به سمت بالا استفاده شود.امروزه از لامپ ها و چراغ های تزیینی زیبایی هم برای هر چه بهتر و زیبا تر دیده شدن آن استفاده میشود که جلوه خاص و آرامش بخشی برای بینندگان فراهم میکند.

آبنما باغی یکی از انواع آبنما ساخته شده موجود میباشد که روش ساخت و تولید آن  تقریبا شبیه آبنما سنگی صخره ای میباشد.

آبنما باغی اکثرا در میادین سطح شهر و پارک ها و اماکن دیدنی یافت میشود و ممکن است آبنما باغی را در محوطه های تالار ها هم قرار میگذارند.

یکی از آبنما باغی شناخته شده در ایران  آبنما باغ فین در کاشان است که بسیار جلوه ی زیبا و روزانه هزاران نفر از نقاط مختلف ایران حتی جهان  از آن باغ دیدن میکنند.

هر کدام از آبنما ها جلوه خاص خودشان را دارند و انواع مختلفی دارند از جمله

آبنما شیشه ای, آبنما موزیکال ( آبنما صوتی ) , آبنما پرده ای , آبنما میدانی , آبنما دیواری ,آبنما سنگی , آبنما تصویری , آبنما صخره ای , آبنما خانگی , آبنما باغی و...

 

آبنما باغی ـــ آبنما در باغها ـــ آبنما ـــ انواع آبنما ـــ آبنما باغی چیست؟ ـــ روش ساخت آبنما باغی ـــ انواع آبنما باغی ـــ کاربردهای آبنما باغی ـــ روش کار آبنما باغی ـــ آبنما باغی را چگونه میسازند ؟

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :