اهمیت علم اخلاق

اخلاق رو هیچ وقت دست کم نگیریم، متاسفانه در زمان ما اخلاق تقریبا یک علم فرعی شده یا مثلا یک علمی که در درجه های بعدی باید باشه، مثلا ما هر درسو می خونیم، میگن فلان کس جمعه ها اخلاق می گه، چرا جمعه ها؟! چرا همیشه نمیگه؟! چرا هر استادی در درس خودش نیم دقیقه اخلاق نمی گه؟! نیم دقیقه اخلاق گفتن کاری نداره، یک وقت دیدی یک دونه نیم سطر سرنوشت یک نفر رو عوض کرد!

تمام دین ما اخلاقه، در همین گذشته نه چندان دور، آیت الله میرزا جواد آقای ملکی تبریزی رضوان الله علیه رو میگن عالم اخلاقی، وقتی شرح حالشو می نویسن، می نویسن العالم الاخلاقی، شما ببینید حاج میرزا علی آقای قاضی تبریزی رضوان الله علیه، در متاخرین که ما زیارتشون کردیم آیت الله آقای بهاالدینی، آیت الله آقای بهجت اصلا شما با این اخلاقیون درست، که اخلاق اسلام رو درست فهمیدن، با این ها حشر و نشر بکنید، نشاط پیدا می کنین، می بینین اصلا یک دین دیگری به شما عرضه شده. من خدمت آقای بهاالدینی زیاد رسیدم، شما وقتی با ایشون می نشستین می دیدین که این تعالیم اسلام یک جور دیگری است.

علم اخلاق مهم است، یعنی اخلاق دین ماست، پیغمبر اکرم (ص) می فرماید: بعثت لاتمم مکارم الاخلاق. اصلا علت بعثت این است که مکارم اخلاق به مردم برسد. آی مردم ابر و باد و مه خورشید و فلک می چرخند که آدم های نازنینی درست بشن، زبانشون پاکیزه باشه، دیدشون پاکیزه باشه، برای این میچرخن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *