فرمت های FAT32 و NTFS چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

فرمت های FAT32 و NTFS چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

در FAT32 اندازه فايل ها مي تواند تا ۴ گيگابايت باشد و اندازه هر حجم (Volume) نيز سقف ۲ ترابايتي دارد. يعني اگر بخواهيد از فرمت FAT32 استفاده کنيد حداکثر اندازه هر پارتيشن شما ۲ ترابايت خواهد بود و هر فايل جداگانه نيز نمي تواند حجمي بيشتر از ۴ گيگابايت داشته باشد.

به اين ترتيب کساني که براي مثال از فايل هاي ويدئويي با کيفيتي که اندازه آنها گاها تا ۳۰ گيگابايت هم مي رسد نمي توانند از درايوهايي با فرمت FAT32 استفاده کنند. در سمت مقابل محدوديت فرمت NTFS به ۱۶ اگزابايت مي رسد. هر اگزابايت معادل يک ميليارد گيگابايت است و در نتيجه هنوز تا رسيدن به سقف محدوديت هاي فرمت NTFS راه بسيار درازي در پيش است. هر پارتيشن نيز مي تواند بين ۲ تا ۴ ترابايت اندازه داشته باشد و براي داشتن پارتيشين هاي بزرگتر مي بايست از سيستم عامل هاي ۶۴ بيتي و سخت افزار مناسب استفاده کرد.

همچنين سرعت نيز يکي ديگر از تفاوت هاي اين دو فرمت مي باشد. هارد درايوهاي داراي فرمت NTFS در بنچمارک ها عملکرد بهتري از خود نشان داده اند. به علاوه مي توان پارامترهاي ديگري نظير تکنولوژي درايو (HDD، SDD، فلش، غير فلش و …) و همچنين چندپارگي فايل ها (File fragmentation) را هم در نظر داشت. اين نکته را هم در نظر داشته باشيد که ويندوزهاي جديدتر نمي توانند روي درايوهايي با فرمت FAT32 نصب شوند و تنها مي توان از NTFS استفاده کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *