جلوگیری از هک شدن تلگرام

اگر شما هم با پيام‌هايي مواجه شده‌ايد که از شما درخواست مي‌کند کدي برايشان ارسال کنيد، مراقب باشيد! اين افراد سودجوياني هستند که قصد دارند به حساب کاربري شما رخنه کنند. در اين مطلب به بررسي اين موضوع و راه‌هاي مقابله با آن مي‌پردازيم.

کاربران ايراني در تلگرام به‌تازگي با پيام‌هايي روبرو مي‌شوند که از آنها در خواست مي‌کند يک کد برايشان ارسال کنند! حقيقت اين است که برخي افراد سودجو قصد دارند وارد حساب شخصي کاربران در تلگرام شوند و از آن سوءاستفاده کنند.

بعضي افراد سودجود با ساختن حساب‌هايي تحت عنوان تلگرام فارسي ادعا مي‌کنند نسخه فارسي تلگرام هستند و از کاربران مي‌خواهند براي تفکيک کاربران واقعي و قلابي کدي براي آنها ارسال کنند تا تلگرام فارسي مطمئن شود که کاربر واقعي‌اند و حساب آنها را از روي سرور‌هاي خود حذف نکند. اما اين کد‌ها و اين حساب‌ها واقعا متعلق به چه کساني است؟

حساب‌هاي رسمي

اولين نکته‌اي که بايد به آن توجه کنيد رسمي بودن حساب‌هاست. آيا حسابي که به شما پيغام داده حساب رسمي است؟

حساب‌هاي رسمي تلگرام، مانند هر شبکه اجتماعي ديگري، در دنياي مجازي نشاني خاصي دارند و با کمک اين نشان مي‌توانيد تشخيص دهيد آيا حساب موردنظرتان رسمي است يا خير. در کنار نام حساب‌هاي رسمي يک تيک آبي‌رنگ وجود دارد که نشان مي‌دهد اين حساب يک حساب رسمي است و آن شبکه تاييدش کرده است. اگر پيامي که به دستتان رسيده از حسابي با اين مشخصات فرستاده شده، اين پيام از يک منبع موثق (در اينجا يعني خود تلگرام) برايتان ارسال شده است، ولي اگر غير از اين بود، بايد به صحت ماجرا شک کنيد. در اين شرايط عاقلانه‌ترين کار مسدود کردن (Block) ارتباط با آن حساب است.

اين کدها چيست؟

بالاتر اشاره کرديم که در اين پيام‌ها از شما تقاضا مي‌شود يک کد برايشان ارسال کنيد. اما اين کدها واقعا چيست و چه خطراتي دارد؟
تلگرام زماني براي شما کد ارسال مي‌کند که بخواهيد حساب خود را در دستگاه ديگري فعال کنيد. اگر حساب تلگرام داشته باشيد و بخواهيد حساب خود را به دستگاه جديدي منتقل کنيد، با وارد کردن شماره خود در تلگرام، اين پيام‌رسان کدي را در قالب پيام کوتاه يا صوت برايتان مي‌فرستد تا به‌نوعي اطمينان يابد که خود شما در حال جابه‌جايي حساب هستيد.

هک تلگرامنسخه دسکتاپ تلگرام

افراد سودجويي که در قالب حساب رسمي به شما پيام مي‌دهند و درخواست کد مي‌کنند درواقع مي‌خواهند کدي را به دست بياورند که تلگرام براي جابه‌جايي حساب برايتان مي‌فرستد و با کمک آن وارد حساب شما شوند. اگر چنين پيامي دريافت کرده‌ايد، از فرستادن اين کد جدا خودداري نماييد.
اما اگر اين پيام را دريافت کرده و کد را برايشان ارسال کرده باشيد، چه؟ در اين حالت چه اتفاقي مي‌افتد؟ آيا مي‌توان با سودجويان مقابله کرد؟
پاسخ اين سوالات در دو بخش بعدي آمده است. اگر به‌اشتباه چنين کدي براي شخصي فرستاده‌ايد، بهتر است اقدامات زير را انجام دهيد تا مطمئن شويد شخص ديگري وارد حريم خصوصي شما نشده.

فعاليت‌هاي در جريان يا Active Sessions

در اولين اقدام بهتر است از وضعيت حساب خود مطلع شويد و بررسي کنيد که به‌جز دستگاه‌هاي خودتان آيا دستگاه ديگري وجود دارد که حساب شما روي آن فعال باشيد يا خير. براي اين‌کار وارد تنظيمات (Settings) اپليکيشن تلگرام شويد و بخش امنيت و حريم شخصي (Privacy and Security) را انتخاب کنيد. در اين بخش زيرمنوي امنيت (Security) را بيابيد و گزينه فعاليت‌هاي در جريان (Active Sessions) را لمس کنيد.

در اين قسمت مي‌توانيد ليست تمام دستگاه‌هايي را ببينيد که حساب کاربري شما در آنها فعال است. دستگاهي که با آن وارد فعاليت‌هاي در جريان شده‌ايد اولين فعاليت درنظر گرفته مي‌شود و کنار آن گزينه‌اي تحت عنوان آنلاين ديده مي‌شود. زير اين فعاليت جمله قرمزرنگي وجود دارد: تمام فعاليت‌هاي ديگر را نابود کن (Terminate all other sessions).

اگر در ليست فعاليت‌ها گزينه‌ مشکوکي مي‌بينيد، بهتر است از گزينه «تمام فعاليت‌هاي ديگر را نابود کن» استفاده کنيد تا دسترسي آنها به حسابتان مسدود شود.

احراز هويت دومرحله‌اي

اين قابليت براي جلوگيري از بروز چنين مشکلاتي تعبيه شده است. اين ويژگي‌ به شما امکان مي‌دهد با استفاده از دو مرحله امنيتي حساب خود را جابه‌جا کنيد؛ يعني هنگام جابه‌جايي، علاوه بر کدي که تلگرام براي شما مي‌فرستد، کدي هم که شما خودتان انتخابش کرده‌ايد لازم است.

براي اين‌کار دوباره وارد تنظيمات شويد، امنيت و حريم شخصي را انتخاب کنيد و در زيرمنوي امنيت وارد بخش احراز هويت دومرحله‌اي (Two-Step Verification) شويد. با وارد شدن به اين قسمت از شما خواسته مي‌شود رمز عبور اضافه‌اي انتخاب کنيد. پس از تاييد رمز عبور، احراز هويت دومرحله‌اي براي شما فعال مي‌شود و پس از اين در صورت نياز به انتقال حساب، هم بايد کد تلگرام را وارد کنيد و هم رمزی را که خودتان برای احراز هویت تعریف کرده اید .

منبع : مجله تفریحی فاینلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *